29 Ekim 2010

Cumhuriyetimiz Bayramımız Kutlu Olsun

Bugün Cumhuriyetimizin 87.yılı... Hepimizin 'Cumhuriyet Bayramı' kutlu olsun. Bu vesileyle yeri gelmişken Atamızın hayatının, köpeğiyle ilgili olan kısmından keyifli bir alıntı yapalım;
Atamız, seyyar fotoğrafçılık yapan Hasan Efendi adındaki birisinden 50 lira gibi abartılı bir fiyata satın aldığı Foks, aslında bir sokak köpeğidir. Foks, Atatürk'ün en sevdiği hayvan olarak Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde her zaman el üzerinde tutulmuş, ona her zaman büyük özen gösterilmiştir.
                   Atatürk'ün yatak odasında, karyolasının ayak ucunda kendisi için özel olarak diktirilen bir minderde yaşarmış. En önemli görüşmelerinde bile hep onun yanında olurmuş.Bir gün, köşke ikinci bir köpeğin gelmesiyle bu durumu kıskanan Foks, kendisini kaldırmak isteyen Atatürk'ün elini ısırır. Ancak Gazi, Foks'un davranışına hiç sinirlenmemiş, eli pansuman edilirken;
                  'Fenalık yapmak için ısırmadı'...demiştir.


Ama yakınları "Sahibini ısıran köpekten hayır gelmez" diyerek, ilaçla sonsuza dek uyutulması için Atatürk'e ısrar ederler. İzin verdi mi vermedi mi bilinmez ama Foks o günlerde öldürülür.
Foks'un ölümü Atatürk'ü adeta yıkar. Günlerce yüzü gülmez olur. Artık Foks'un konusu her açıldığında, gözleri acıyla dolar..
            Bu arada Atatürk Orman Çiftliği'nin veterinerleri, Foks'un ölüsünü gömmezler. Herhalde Atatürk'ün köpeği olduğu için, derisini yüzüp içini doldurarak bir vitrine yerleştirirler. Amaçları Atatürk'e bir sürpriz yapmaktır..
         Bir gün Atatürk'ün yolu çiftliğe düşer. İçeri girip Foks'un doldurulmuş bedeni ve donuk gözleriyle karşılaşınca donakalır.Gazi, gördüğü manzara karşısında çok ıstırap çekmiştir. Bir ara öfkelenir gibi olur, ama veterinerlerin şaşkın bakışları arasında çiftliği terk eder...Foks'un doldurulmuş cansız bedeni, ertesi gün hemen kaldırılır.
             Uzun yıllar Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nda muhafaza edilen Foks, Anıtkabir'de Genel Kurmay Başkanlığı tarafından düzenlenen ve 26 Ağustos 2002'de Cumhurbaşkanı Sezer tarafından açılan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'nde sergilenir. Hâlâ oradadır..

Kaynaklar :
Dr. Altan Armutak / Performans
Bekir Coşkun / Hürriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Etiketler

bunlarda ilginizi çekebilir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...