22 Ekim 2010

Güçlü ve Adeletli Lider Olmanın Yolları

Aslına bakarsanız hakimiyet hiçte söylendiği gibi efsane değilmiş.Takibinde olduğum Cesar Millan'ın kullandığı teknikler ise hakimiyeti efsane olmaktan çok mutlaka uygulanması gereken teze dönüştürüyor. Programında uyguladığı tekniklerin sonucuda bu tezi kesinlikle doğrular nitelikte...

Köpeğiniz için güçlü ve adaletli bir lider olmanın yolları ise şöyleymiş efendim;

1. Hayatta hiç bir şey bedava değildir. Köpeğinize bir iş yaptırmaya dikkat edin; örneğin akşam yemeğini yemek için oturmak, kapılar açılmadan önce yere uzanıp koridorda beklemek gibi.
2. Koridorlarda yürürken, merdivenlerden inip çıkarken daima insanlar önde olmalıdır.Bu, köpeğinizin açılan kapıdan dışarıya fırlamasını ve merdivenlerde sizi yuvarlamasını önlemek için gereklidir. Köpeğinize kapıdan çıkmasına izin verilene dek Otur ve Bekle komutlarına uymayı
öğretin.
3. Yat\ Bekle komutlarının her gün beş ila yirmi dakika arasında çalışılmasıyla köpeğiniz hem oto kontrolü öğretir, hem de çeşitli ortamlarda ve kalabalık içinde uygulayabileceği güzel bir davranışa sahip olur.
4. Köpekler yatak ve diğer eşyaların üzerine çıkamazlar! Yavrular bir köpek kafesi içinde ya da kendi yataklarında uyumalıdırlar, sizinkinde değil. Yatağınız evdeki en özel ve en yüksek mevkidir ve sadece size aittir.
5. Bir komutu bir kereden fazla tekrarlamayın. İlk seferde komuta uymuyorsa verilecek şeyi haketmemiştir, vermeyiniz.
6. Köpeğiniz size kendisine ilgi göstermeniz için burnuyla dürtüyorsa görmezden gelin. Liderler ilgiyi kendilerinin seçtiği biçimlerde ve zamanlarda gösterirler, köpekler talep ettiğinde değil.
7. Size sürekli olarak oyuncaklarını getirdiğinde yüz vermeyin. Oyunda da yönetim liderlerin elindedir. Ne zaman başlayıp ne zaman biteceğine liderler karar verir. Bu durum köpeğin her zaman tetikte kalmasını sağlar, oyun ve eğlencenin ne zaman başlayacağını hiç tahmin edemez.
8. Başladığınız işin sonunu getirin. Köpeğiniz verdiğiniz komutu yerine getirmezse yönergeyi tekrarlamak yerine, onun doğru pozisyonu alabilmesi için gerekli yardımı sağladığınızdan emin olun.
9. Sonuçları hazırlayın. İstemediğiniz davranışları göz ardı edin. Havladığı yada sıçradığı zamanlarda ona bağırmak yerine hiç ilgi göstermeyin. Köpeğiniz açısından vereceğiniz her tepki vermemenizden daha iyidir. Yanlış davrandığında ona koşarak, bağırarak tepki göstermenizi yanlışlıkla bir teşvik olarak algılayabilir.
10. Cezadan kaçının. Bunun yerine köpeğinize kendisinden ne istediğinizi öğretin.

ÖNEMLİ: Liderlik, köpeğinizin ihtiyaç duyduğu şeylerin kontrolünün sizde olmasıdır. Bunlar; uyuma ve dinlenmeiçin uygun ortam, yiyecek, oyuncaklar, ilgi, diğer köpeklerle ilişkiler, dışarı çıkma gibi gereksinimlerdir. Hakimiyeti elinde tutan her zaman siz olmalısınız, köpeğiniz değil.


 Kaynak: Gerilyn J. Bielakiewicz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Etiketler

bunlarda ilginizi çekebilir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...