7 Aralık 2010

Yavru Köpeğiniz Kaybolursa

Yavrunuzu her ne kadar dikkatli bir şekilde izleseniz de, kaybolma olasılığı her zaman vardır. Bu yüzden yavru köpeğinizin kimliklendirilmiş olması önemlidir. Mikroçip kimliklendirilmesini kullanabilirsiniz. Yada isminin ve sizin irtibat bilgilerinizin bulunduğu bir tasma takabilirsiniz.

Bu gibi durumlarda kullanmak için yavru köpeğinizin yakın zamanda çekilmiş bir fotoğrafını ve detaylı tarifini elinizde bulundurun.

Yavrunuz kaybolursa yardımcı olabilecek bazı ipuçları;
- Yavru köpeğinizin mikroçipinde kayıtlı olan bilgilerin saklı olduğu bilgi merkezi işe irtibat kurun. Böylece yavrunuz bulunmuşsa bunu öğrenebilirsiniz.
- Komşularınıza onun fotoğrafını gösterin ve onlara yavrunuzu en son nerde, ne zaman gördüklerini sorun.
- Yavru köpeğinizin tarifini ve fotoğrafını içeren afişler hazırlayın. Bu afişleri yerel mağazalara asın.
- Yerel hayvan koruma kuruluşlarını ziyaret edini belki yavrunuz oradadır ve buralarada afiş yapıştırın.
- Veteriner kliniklerine gidin ve afiş bırakmak için izin isteyin.
- Yerel gazetelerin ''Kayıp ve Bulundu'' bölümlerine ilan verin.

Yavru Köpeğinizin Güvenliği İçin Davranış Eğitimi
Yavru köpeğiniz ismine karşılık vermeyi ve çağırıldığında gelmeyi mutlaka öğrenmelidir. Bu durum, yavrunuza yapmaması gereken bir şeyi yapmaya başladığında, uyarıcı bir komut vermeniz veya onu hemen çağırabilmeniz için çok büyük önem taşır.
Sık sık yavrunun ismini kullanarak ''GEL'' emrini yapın ve komutu övgü ile tamamlayın. Bu yöntem, yavru köpeğinizin bu komutla ilgili olarak olumlu tecrübeler edinmesini sağlayacaktır.
Açık havada her zaman yavrunuzu gözlem altında tutun. Yavru köpeğiniz dışarıda iken çit ile çevrili bir alanda yada tasması takılı bir şekilde olmalıdır.Kynklar: Yavru Köpek Bakım Rehberi, Hayat Boyu Koruma

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Etiketler

bunlarda ilginizi çekebilir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...